Logo 17. MFSF Písek 2017

17. MFSF Písek 2017

Za svou 16ti letou éru prošel festival velkým vývojem a získal si své renomé na české, ale i světové kulturní scéně. Doposud byl zcela organizován pod mým vedením studenty Filmových škol v Písku. Letošní sedmnáctý ročník je jiný, neboť jsme spojili své síly s Centrem kultury Písek. Na nás je, abychom zajistili výběr nejzajímavějších filmů z celého světa (letos se do soutěže přihlásilo přes 400 snímků z 52 zemí). Stejně jako v minulých ročnících budou slavnostní večery zajišťovat studenti, zatímco technické řešení, organizaci, propagaci a doprovodný program Centrum v kultury v Písku. Věříme, že tato spolupráce posune festival ještě o krok výše.
Přijďte s námi nahlédnout do světa začínajících filmařů. Těší se na vás město Písek, které se na pár dnů stane vaší realitou.

Mgr. Vladana Terčová, ředitelka festivalu

Statut festivalu

Porota festivalu

Václav Marhoul

scenárista, režisér, herec, producent, podnikatel, kulturní organizátor a manažer

Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1984 začínal nejprve jako asistent produkce a později i jako zástupce vedoucího produkce ve Filmovém studiu Barrandov. Počátkem 90. let se stal generálním ředitelem Filmového studia Barrandov a působil jako manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví.
Coby herec vystupoval v uměleckém sdružení Pražská pětka a v pořadech Divadla Sklep.
Je členem dozorčí rady České filmové a televizní akademie.

Václav Marhoul

Vavřinec Menšl

Scenárista, režisér, kameraman, dokumentarista, fotograf

Pořádá MFF 3Kino Praha, spolupracuje také s festivaly Filmové babí léto v Třinci a Solanin Film Festiwal. Profesně se zaměřuje především na fotografii. Fotí především architekturu, design, reportáže a portréty lidí. V roce 2015 obdržel novinářskou cenu Czech Press Photo v kategorii Online Feature.

Vavřinec Menšl

István Kovács

Vítěz ceny Grand Prix MFSF 2016

Narodil se v roce 1985 v maďarské menšině v bývalé Jugoslávii, mládí prožil v jižním Maďarsku ve městě Szeged.
Studoval na Univerzitě Divadelního a filmového umění v Budapešti kde získal bakalářský titul ve třídě Jánose Szásze za svou bakalářskou práci – absolventský film „Zvuk betonu“.
V současné době pokračuje v magisterském studiu u profesora Ildikó Enyedii.

István Kovács

Mgr. Art. Barbara Harumová-Hessová, ArtD.

Producentka, pedagog na Katedře produkce a distribuce, proděkanka pro zahraničí na FTF VŠMU

Absolvovala studium Produkce a distribuce filmového umění a multimédií na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě, kde získala Cenu rektora VŠMU a následně pokračovala v doktorandském studiu.
Pracovala pro několik produkčních společností na výrobě dokumentárních a hraných filmů a TV seriálů, dále pro Audiovizuální fond jako administrátor žádostí, a poté jako člen několika odborných komisí.
V roce 2007 založila AH production, kde se věnuje vývoji a výrobě celovečerních dokumentárních a hraných filmů a spolupracuje na výrobě TV pořadů a seriálů.

Mgr. Art. Barbara Harumová-Hessová, ArtD.

Ctibor Turba

světově významná osobnost české pantomimy, herec nonverbálního divadla, mim, scenárista, pedagog a režisér

Jeho dílo lze označit za první a průkopnický český příspěvek k celosvětovému hnutí „nového cirkusu“.
V současnosti se soustředí na práci převážně koncepční, scenáristickou, dramaturgickou a režijní. V roce 1997 založil a vybudoval netradiční pražské divadlo Alfred ve dvoře.
V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.

Ctibor Turba

Jitka Čvančarová

Významná česká herečka, zpěvačka a filantropka, Unicef Goodwill Ambassador a patronka Debra ČR.

Ztvárnila řadu filmových a divadelních rolí, byla několikrát nominována na cenu Thalie. Na filmové tvorbě spolupracovala s významnými českými režiséry, Janem Hřebejkem, Robertem Sedláčkem, Janem Prušinovským, Jaroslavem Brabcem, Václavem Marhoulem a dalšími. Je vyslankyni dobré vůle dětskeho fondu OSN – UNICEF a patronkou DEBRA ČR, která jako jediná poskytuje péči lidem žijícím s vzácnou vrozenou vadou Epidermolysis bullosa congenita.

Jitka Čvančarová

Kdo vyhrál Cenu diváků?

Cenu za nejlepší film z pohledu diváků získal španělsKý režisér Jorge Yudice za film BUS STORY

Foto k Kdo vyhrál Cenu diváků?

Výherci nejlepších filmů v kategoriích hraný film, dokumentární a animovaný film i další ceny jsou vybrány.

Porotci měli nelehkou úlohu, ale znají již všechny výherce. Veřejnost se jména tvůrců vítězných filmů doví na slavnostním vyhlášení v neděli 15.10. v 19.00.

Foto k Výherci nejlepších filmů v kategoriích hraný film, dokumentární a animovaný film i další ceny jsou vybrány.

V sobotu 14.10. se konaly dvě projekce soutěžních filmů.

A jak viděli studenti některé filmy? "Dojemný, mile animovaný W.A.R.P. se sugestivní hudbou vehnal divákům slzy do očí a ti jej odměnili burácivým potleskem – a stejně tak i francouzský, taktéž animovaný film Charlie Buck Teeth. Tento barevný, komický a vynalézavý update Carollowy Říše divů, vyvolal hlasitý smích a navíc ještě učil o filoxenii. "

Foto k V sobotu 14.10. se konaly dvě projekce soutěžních filmů.

Někteří studenti FAMO se postarali o recenze soutěžních filmů. Uvádíme malou ukázku:

"Ať už filmy pojednávaly o lásce, rodině, nebo problémech s přijetím a vyvolaly slzy nebo smích, všechny potvrdily vysokou úroveň studentského filmu a opět nám ukázaly, že dobrý materiál najdeme ve všech zeměpisných šířkách."

Foto k Někteří studenti FAMO se postarali o recenze soutěžních filmů. Uvádíme malou ukázku:

Nejen studenti zaplnili sál kina Portyč při projekci soutěžních filmů.

Přinášíme vám výběr z několik studentských recenzí: První blok: celkově se tyto hrané filmy (Německo, Polsko, Španělsko a Maďarsko) dost podobaly, jak technickým zpracováním, tak i příběhem. Hrané filmy si kladly za cíl rozčeřit vody a otevřít otázky ohledně sociálních problémů a kritika mezilidských vztahů. Tudíž technicky se tyto filmy dost podobají díky ruční kameře, roztřeseným záběrům a rychlému až chaotickému střihu. Příběhy se vyznačují osobitým zpracováním, komornosti a silnými tématy. Velice originální byli hlavní postavy jednotlivých filmů, ať už se jedná o doktora, který sleduje šikanu svého syna či o dospívajícího a neposedného chlapce, který se musí smířit se smrtí milované osoby, atd.

Foto k Nejen studenti zaplnili sál kina Portyč při projekci soutěžních filmů.
Více aktualit

Partneři MFSF

Děkujeme všem partnerům za podporu a spolupráci při organizování MFSF 2017

Kontakty MFSF

Pořadatel

Centrum kultury města Písek
Nábřeží 1. máje 1605
397 01 Písek
filmfestpisek@centrumkultury.cz
+420 382 734 718

Ředitelka festivalu

Mgr. Vladana Terčová
vladana.tercova@filmovka.cz
+420 603 838 342

Kino Portyč

Čechova 406/9
397 01 Písek
kino@centrumkultury.cz
+420 725 006 551